Keď sme s týmto projektom začínali, len sotva sme tušili, koľko práce môže obnášať taká príprava podujatí. Rozbiehali sme to celé v malom, prakticky na kolene, ale zato s nadšením. Každý rok sme sa naučili niečo nové. Posunuli sa o kúsok ďalej. A ani sme sa nenazdali… a Smolenické kultúrne leto má za sebou už piaty ročník.

No práve tento bol v mnohom plný noviniek. Dokonca aj pre nás. Rozhodli sme sa totiž, že piaty ročník bude pomysleným reštartom celého projektu. Pripravili sme nový vizuál, novú stránku a hlavne sme všetky podujatia zastrešili pod jednou značkou. Nová forma by však nemala zmysel bez nového obsahu. A hlavnou myšlienkou celého reštartu bola naša vízia Smolenického kultúrneho leta ako festivalu pre široké okolie. Smolenice sú už teraz prirodzeným centrom cestovného ruchu. No rozhodne ponúkajú aj priestor a čarovné prostredie, aby sa stali aj centrom konania kultúrnych podujatí.

Stála pred nami veľká výzva. V poslednom období totiž zažívame rozmach rôznych kultúrnych podujatí od koncertov, cez remeselné jarmoky až po víkendové festivaly. Ponuka je naozaj pestrá a láka návštevníkov aj do malých dediniek po celom okolí. Smolenice by rozhodne nemali zaostávať! Našim cieľom preto nebolo len jednorazové podujatie, ale vytvorenie dlhodobého projektu, ktorý do našej krásnej obce dokáže prilákať malých aj veľkých. Znovu a znovu. Rozhodli sme sa pre formát festivalu, ktorý ale na rozdiel od tých známejších netrvá len jeden víkend, ale je rozdelený na jednotlivé podujatia počas celého leta.

Samozrejme, k úspešnému projektu patrí aj kvalitný obsah. Preto sme sa snažili, aby to bol festival s pestrou ponukou, ktorá prinesie zaujímavé koncerty, obľúbený Piknik na zámku a spolu s partnermi z agentúry Hector sme napokon vymysleli aj rozprávkové Dračie dni na zámku. Celý tento obsah sme pripravovali viac ako rok. No rozhodne stál za to! Spokojné tváre a roztancované telá návštevníkov spolu s kopou dobrých ohlasov nám dodávali energiu aj počas naozaj hektických chvíľ festivalu. A že ich prišlo požehnane! Všetky štyri podujatia Smolenického kultúrneho leta pritiahli dokopy 9-tisíc návštevníkov. Nielen zo širokého okolia, ale z celého Slovenska.

Festival odštartoval 1. júla legendárny Janko Kuric so svojou skupinou Vidiek. Na zámockom nádvorí zazneli osvedčené hity ako Fajčenie škodí zdraviu či Vidiečan. K pohodovej večernej atmosfére prispela sviežimi skladbami aj prešovská formácia Akustika. Tretia júlová nedeľa následne patrila obľúbenému Pikniku na zámku. Okrem ochutnávky historických umení a programu pre deti, ktorý svojim vystúpením spestrili Smejko a Tanculienka, sa nám však podarila aj celkom unikátna vec. Na naše pozvanie sa na jednom javisku stretli dvaja výnimoční umelci – Peter Lipa a Milan Lasica. Piknik však ani tento rok nebol iba o zábave. Vďaka výťažku zo vstupného a príspevku Nadácie Adeli sme mohli prispieť sumou 1800 eur na liečbu našej malej kamarátky Emky, ktorá trpí ťažkým zdravotným postihnutím. Druhý augustový víkend sa pre zmenu niesol v rozprávkovom duchu. Na zámok priletel drak Vavrinec. Spolu s ním sme prežili príbeh únosu a záchrany princeznej Mirky, to všetko pod vedením dobrého kráľa Marka Igondu. A na záver snáď to najlepšie. Hudobnou bodkou festivalu bol vynikajúci večerný koncert Jany Kirschner a Simy Martausovej.

Na tomto mieste by sme radi vyjadrili špeciálne poďakovanie našim priateľom, bez ktorých by sme kultúrne leto zvládli zrealizovať len sotva. Sú nimi Mário Skalický, Ľubo Šimo, Majo Čačka, Janka Čačková, Braňo Bekeš, Heňa Bekešová, Jana Sabová, Marek Seko, Peter a Andrea Malgot. Celý festival prebehol hladko a úspešne práve vďaka ich nadšeniu a výdatnej pomoci.

Smolenické kultúrne leto napokon upútalo pozornosť aj na úrade Trnavského samosprávneho kraja. V septembri sme boli pozvaní ako významn. aktéri kultúrneho diania v rámci nášho kraja na 1. participatívne stretnutie k tvorbe Stratégie rozvoja miestnej a regionálnej kultúry SR. Organizovalo ho Ministerstvo kultúry SR za účasti štátneho tajomníka ministerstva a predsedu Trnavského samosprávneho kraja. Pozvanie na spoluprácu pri aktívnom rozvoji kultúrneho diania v našom regióne si veľmi vážime. Berieme to ako veľkú zodpovednosť. A tiež ako záväzok pracovať na vylepšovaní aj nášho festivalu.

A čo vlastne chystáme ďalej? Tento text nie je iba o tom, čo bolo. Zároveň je pozvánkou na ďalšie podujatia. Kedže sa nám veľmi zapáčil Smolenický zámok v rozprávkovej atmosfére, 8. a 9. decembra sme sa rozhodli usporiadať Rozprávkové Vianoce na zámku. Okrem Snehulienky sa tu budete môcť stretnúť napríklad aj s Eliškou – princeznou ze mlejna – aj jej nápadníkmi. Samozrejme na vás čaká aj pestrá paleta vôní, chutí, stánkov a sprievodných aktivít pre malých aj veľkých.

Zároveň vás srdečne pozývame aj na Smolenické kultúrne leto 2019. Už teraz máme potvrdený termín 7. júla pre koncert Simy Martausovej. O týždeň neskôr sa uskutoční Piknik na zámku. Druhý augustový víkend bude opäť patriť Dračím dňom na zámku. A nachystaný máme aj koncert Jany Kirschner v sprievode skupiny Para. Tešíme sa na vás!