Október a jablká… to je dobre osvedčená kombinácia, na ktorú sme nemohli nechať dopustiť ani túto jeseň. Prvá nedeľa v mesiaci. Skoré popoludnie. Kultúrnym domom sa vďaka ochote našich kamarátok, šikovných to kuchárok, rozlieha vôňa kadejakých jablkových dobrôt. Sotva sme stihli dochystať stoly, už aj prilákala prvých návštevníkov.

V priebehu popoludnia však neostalo iba pri jablkách. O hlavný program sa postarala hudba v podaní Jána Fančoviča spolu s vystúpením detského folklórneho súboru Čunovský kŕdeľ. K malému komunitnému podujatiu sadli priam perfektne. Privítali sme aj našich najmenších z oboch smolenických materských škôl. A veru predviedli skvele pripravené vystúpenia! Deti aj ich trpezlivé panie učiteľky na záver zožali dlhý potlesk. Program Jablkového hodovania tematicky spestrila aj vynikajúca cukrárka Janka Púchla svojou praktickou ukážkou prípravy tradičnej ťahanej štrúdle.

Koláčov medzičasom statočne ubúdalo a prázdnejšie tácky začali napovedať, ktoré jablkové dobroty by tento rok mohli získať najviac hlasov. No lež sa program stihol nachýliť k záveru, z pôvodnej ponuky 18 druhov koláčov už neostalo prakticky nič. Tento rok hlasovalo zhruba 300 ochutnávačov a… ako to celé dopadlo? V súťaži o najchutnejší koláč sa na treťom mieste umiestnila pani
Milka Bihariová. Druhé miesto obsadila pani Daniela Kozárová. A tohtoročným víťazom sa stala pani Margita Lošonská. Samozrejme, spolu s hlasovaním o najchutnejší koláč prebiehala aj súťaž o najkrajšie jablko. Začína to byť už tak trochu tradíciou. No aj tento rok najväčšmi zaujala úroda pána Moldu. Všetkým štyrom gratulujeme! O nápadité vyrezávané ceny do súťaže sa im postaral Ivan Slezák.

Jablkové hody sú jedným z podujatí, ktoré by sme rozhodne nedokázali spáchať sami. Špeciálne poďakovanie preto patrí všetkým dobrovoľníkom. Menovite sú to Daša Lančaričová, Anka Slámová, Milka Bihariová, Katka Wallnerová, Mária Chrvalová, Mária Slováková, Gabika Fančovičová, Mário Skalický, Ľubo Šimo, Jana Sabová, Peter Malgot a Andrea Malgot. Bez ich času, elánu a organizačného talentu by sa toto podujatie mohlo uskutočniť len sotva. Za zapožičanie jabĺk do súťaže ďakujeme aj smolenickým záhradkárom – a najmä ich predsedníčke Hilde Boháčkovej. V žiadnom prípade nesmieme zabudnúť ani na finančný príspevok Nadácie ZSE, vďaka ktorému sa celé toto podujatie mohlo vôbec uskutočniť.

Najdôležitejšie poďakovanie na záver však patrí vám, všetkým hosťom. Prispeli ste svojou účasťou k dobrej nálade a prostredníctvom ochutnávky jablkových dobrôt aj finančne na dobrú vec. Určite to stálo za to! Ochutnávkové pasy spolu s prispením Nadácie Adeli priniesli spolu 989 eur. Tie sme tento rok venovali na liečbu smoleničana Milana Bottu ml., ktorý sa zotavuje po ťažkom úraze. Tešíme sa, že z jablkového hodovania sa v Smoleniciach za posledné roky stala milá tradícia. Tým viac, keď koštovanie dobrôt dokáže spájať. Pre dobrú vec.