Prišiel čas pustiť sa do práce. Nemáme na mysli takú prácu, čo trvá vždy len pol roka pred voľbami. O tej vám porozprávajú naši volení zástupcovia. Zoznam miest, ktoré vydláždia a vyasfaltujú bude zaiste slušný. Škoda, že sa takmer celá ich aktivita sústredí až na poslednú chvíľu pred voľbami. Inokedy by ani svoje snaženie na volebné hlasy nepremenili. Túto hru už poznáme. A každé štyri roky si môžeme akurát zopakovať povzdych: kiež by voľby bývali častejšie. Koľko by sa porobilo!

Za ostatných päť rokov sme hodne popísali o tom, čo sa nám v Smoleniciach nepozdáva a ako by sa čo dalo vyriešiť inak, snáď lepšie. Veríme, že v tomto bode prišiel čas zužitkovať naše profesné skúsenosti so správou vecí verejných… a pustiť sa do aktívnej práce na lepšej verzii Smoleníc. V novembrových komunálnych voľbách sa preto budeme uchádzať o vašu podporu. A máme aj plán! Dokázali sme ho zostaviť vďaka početným prechádzkam obcou, neustálym rozhovorom aj kope cenných podnetov od mnohých z vás. Obsahuje 20 konkrétnych krokov, ktorými mienime nadviazať na všetko dobré, čo sa v Smoleniciach doteraz urobilo a posunúť ich ešte o kus ďalej. Aby bola naša obec skutočne príjemným a funkčným miestom pre život. Do konca leta ho zverejníme samostatne pod názvom „Plán Smolenice“.

Nebude to však obratom hotový produkt. Tento plán ladíme tak, ako si predstavujeme spravovanie obce. Je to návrh, ktorý bude kompletný až k nemu prebehne verejná diskusia. Nebude to teda plán dvoch kandidátov, ale pokiaľ možno všetkých občanov. Práce bude rozhodne dosť na celé štyri roky. Preto sa viac než inokedy tešíme na vaše pripomienky, doplnenia a vôbec spätnú väzbu!
 
 
Pavol Púchly
nezávislý kandidát na starostu

Smolenice sú môj domov. Netvorí ho však len krásne prostredie, ale hlavne ľudia, ktorí tu žijú. Preto mi rovnako záleží, aby obec fungovala, aj aby sme sa tu cítili príjemne. Skúsenosti zo štátnej správy ma naučili jednoduchý recept: jasné pravidlá a otvorenú komunikáciu. Počas 27-ročného pôsobenia v Policajnom zbore som sa venoval prevažne témam cestnej dopravy a v pozícii vedúceho získal zručnosti v organizovaní aj komunikácii. Presne to sú oblasti, ktoré pre zlepšenie našej obce považujem za prvoradé. Vždy mi totiž prekážalo, že skutočné potreby a problémy občanov sú často riešené len povrchne. Alebo aj vôbec. Jasné určenie zodpovednosti predstaviteľov obce a tiež jej zamestnancov považujem za základ toho, aby boli požiadavky občanov vybavené rýchlo a kvalitne. Ako nezávislý kandidát na starostu Smoleníc mám jasnú predstavu: obec tu musí byť v prvom rade pre ľudí.

 
 
Tomáš Púchly
nezávislý kandidát na poslanca

Pochádzam zo Smoleníc a rád by som tu ostal žiť. Stav obce mi preto nie je ukradnutý. Baví ma skúmať ako fungujú veci okolo mňa… a ako by mohli fungovať lepšie. Presne tomu sa ôsmy rok venujem aj profesne. Ako analytik Nadácie F. A. Hayeka sa venujem témam verejných financií a odstraňovania byrokracie. Predtým som pôsobil ako ekonomický komentátor Hospodárskych novín a tiež ako poradca poslanca Národnej rady SR. Svoje skúsenosti rád venujem aj Smoleniciam. V našej obci sme totiž už roky svedkami výrazného plytvania peniazmi z našich daní. O to menej potom ostane na skutočný rozvoj obce. Za úplný základ pre zlepšenie Smoleníc preto považujem kvalitný a prehľadný rozpočet. Nesmie však ostať len pri tom. Čokoľvek sa obec chystá robiť, prv sa k tomu musia vyjadriť jej občania. Len tak sa ukáže, či peniaze smerujú tam, kde sú potrebné najviac. Moja predstava je jasná: Smolenice potrebujú plán.
 
 

Smolenice majú unikátnu atmosféru aj potenciál. Napriek tomu naša obec len detskými krôčikmi smeruje k tomu, aby dokázala skutočne vyťažiť z príjemného prostredia a skvelých ľudí, ktorí tu žijú.

Nechceli sme však ostať v zástupe tých, ktorí len kritizujú pri pive a vyhovárajú sa ako nič nejde. Preto sme sa vo februári 2014 pustili do diela a založili občianske združenie Smoleničan. Základom nášho snaženia je od samého začiatku tento občasník, v ktorom sa snažíme priniesť iný uhol pohľadu na miestne dianie. Pravda, nie každému ulahodíme. No presne o to ide. Rozprúdiť otvorenú verejnú diskusiu. Písanie však k zmene pomerov rozhodne nestačí. V rámci festivalu Smolenické kultúrne leto vám preto už piaty rok prinášame aj pestrý program podujatí. Pri príjemnej hudbe a dobrom jedle sa tak stretávajú susedia, známi a návštevníci aj so svojimi rodinami. Veľmi radi takto prinášame náš kúsok k tomu, aby naša obec skutočne žila.

Stále sme však presvedčení, že pre Smolenice dokážeme urobiť ešte omnoho viac. Dokážeme to však iba spolu s vami a vašou podporou!