Uznávame, dali sme si na čas. Ale to iba preto, že na tento rok sme pre vás usilovne chystali celý rad noviniek. Hneď prvú z nich máte práve pred sebou. Smoleničan je odteraz v úplne novom šate v tlačenom aj digitálnom vydaní – s výraznejším a čistejším dizajnom, vďaka ktorému sa vám, teda aspoň veríme, bude čítať ešte lepšie. Týmito novinami sa totiž mienime nielen baviť, ale aj neustále zvyšovať pomyselnú laťku.

Dizajnom však nezačíname náhodou. A v duchu hlavnej témy tohto čísla by sme veru vyšli na smiech, keby ostalo len pri tom. Veríme totiž, že forma bez patričného obsahu skrátka nedáva zmysel. Po početných prechádzkach obcou, rozhovoroch a tiež cenných podnetoch od mnohých z vás sme sa preto rozhodli dať týmto novinám aj celkom nové zameranie. A čo konkrétne to znamená? Okrem tradičných tém okolo diania v obci sa tento rok sústredíme aj na veci, ktoré tu buď chýbajú, alebo by sa dali vylepšiť. Pravda, kritizovať, na to by nás bolo. Nerobíme to nijak radi, ale niektoré veci je skrátka nutné povedať nahlas. Rozhodne to platí aj naďalej. Zároveň je ale fér povedať aj to, ako by teda Smolenice mohli vyzerať a čo presne sa pre to dá urobiť.

Prvou témou z tohto súdka je kultúra. Nedá sa povedať, že by sa u nás nič nedialo. Ale rozhodne by to mohlo byť aj lepšie. Preto sme pre vás pripravili 5. ročník festivalu Smolenické kultúrne leto, tentokrát vo výrazne väčšom formáte. Budú ho tvoriť až štyri podujatia, pričom malebné prostredie zámku rozozvučia veľké hudobné mená a v auguste ho dokonca ovládne rozprávkový drak. Týmto vás srdečne pozývame. A ako vždy, tešíme sa na vaše podnety!