V súčasnosti už tvrdý plod kokosovej palmy pozná asi každý. Je možné si ho zakúpiť skoro v každom väčšom obchode s ovocím a zeleninou. Ak by nie, zoznámte sa: Cocos Nucifera, čeľaď Arekovitá. Ide o kokosovú palmu a jej plody – orechy. Tvrdá škrupinka kokosového orecha je vytrvalá ako jeho mamka. Možno viete, možno nie, kokosová palma vyrastá do výšky zhruba 30 metrov a viac. Jej korene sú veľmi pevné. Vydržia i silnú búrku a vietor, ktorá je pre oblasti, v ktorej rastie, príznačná. Kým sa strom obsype plodmi, rastie do krásy dlhých sedem rokov.

Kokosové orechy sú najväčšími jedlými semienkami na svete. Ich pôvod dodnes nie je známy. V mnohých prípadoch uhasili smäd a hlad námorníkom a stroskotancom. Kokosové orechy vo vode vydržia veľmi dlho ako núdzová zásobáreň. Ako každý orech, aj kokos má svoju silnú tvrdú škrupinu. V jeho vnútri nájdete vlákninovú časť, jadro so semienkami a voňavú bielu dreň (tzv. kopra), ktorá nám tak chutí. Vnútorná dutina kokosového orecha je vyplnená bielou tekutinou – kokosovým mliekom a vodou. Kokosová dreň je nielen chutná, ale aj zdravá. Okrem glycidov, proteínov a vody obsahuje viac ako 50 percent zdravého tuku. Je bohatým zdrojom draslíka, horčíka, zinku, železa, vitamínu C a vitamínu B.

V dnešnej dobe je veľmi populárna kokosová voda ako vitamínová bomba. Holdujú jej športovci, chudnutia chtivé žienky (neobsahuje totiž tuk), ale aj ľudia so zdravotnými problémami. Pred pár dňami k nám prišla návšteva, ktorá strávila niekoľko dní v Karibiku. Zdieľali s nami zaujímavý postreh: ak matka stratí materské mlieko, poskytne dieťatku kokosovú vodu ako adekvátnu náhradu za vitamínový mix. Iný kraj, iný mrav. Nás to veru zaujalo, aké to musí byť výživné, keď tomu domorodé mamy dôverujú.

Nakoľko kokos ako taký je veľkou zásobárňou horčíka a vitamínov (dokonca ho má viac ako potraviny živočíšneho pôvodu), nezvyšuje cholesterol, je veľmi nápomocný pri ochoreniach nervového a pohybového systému, odvápnení kostí, zápale močového mechúra, vadách pľúc, zažívacích problémoch a po črevnej chrípke, či prejedení, keď črevá bolia. Kokos by sa nemal konzumovať spolu s mliečnymi výrobkami, nakoľko tuky, ktoré kokos obsahuje sú odlišné od tých mliečnych. Ak sa vám podarí zakúpený orech otvoriť, kokosovú dreň môžete konzumovať surovú, nastrúhanú či vysušenú. Je možné ju použiť na prípravu jedál a koláčov. Jej vysušenú podobu nájdete bežne v obchodoch pod označením strúhan­ý kokos.

Použitie kokosového mlieka je variabilné v každej domácnosti. U nás doma sa používa na pitie, do polievok, na „kakao“, do kávy, či koláčov namiesto klasického mlieka. Fajnšmekri ho používajú do prípravy nealko a alko kokteilov. Z kopry (drene kokosového orecha) sa lisuje kokosový olej za studena, alebo spracovaním priemyselným v bio i nebio kvalite. Udomácnil sa na Slovensku veľmi rýchlo. Jeho čistú, za studena lisovanú podobu nájdete už v každých biopotravinách a možn­o i obchodoch. Nakoľko ide o zdravý rastlinný tuk, smelo sa používa tam, kde naše domácnosti používali olej či masť. Závisí aj od toho, akú kuchyňu doma preferujete. Je dobré vedieť, že kokosový olej je pre kuchyne rýchlej spotreby. Navarím a zjem. Nie na odkladanie do chladničky. Zmení sa totiž jeho chuť a zvykne ďalej pracovať – kysnúť.

Kokosový olej v jeho jemnej podobe nájdete i u nášho suseda Ruwana Lyianage. Jednak na ňom pripravuje svoje jedlá v škole varenia srílandskej a ayurvédskej kuchyne, má k dispozícii aj olej na predaj a pracuje s ním aj počas svojich terapeutických masáží. Je z nás asi najfundovanejší, ako s kokosovými orechmi nakladať a ako ich otvárať. Asi vie najlepšie, ako dobrý kokosový zdravý orech vyzerá. Jeho domovina Srílanka je kokosových paliem plná.

Pochutiť si môžete aj na kokosovom octe. Ak obľubujete kyslé a žiada sa Vám octové ochutenie do dressingov a jedla, vyskúšajte kokosový olej. Je jemný, kyselkavý a chutný. Zvláštnosťou a chuťovou pochúťkou je kokosový cukor. Má hnedú farbu. Získava sa zo sladkého nektáru kvetu kokosovej palmy. Je prirodzene bio, nebieli sa a nerafinuje. Nepridávajú sa k nemu konzervačné látky. Chutí trochu karamelovo a je veľmi obľúbený u gazdiniek pri zdravom pečení, v paleo diéte kvôli nižšiemu glykemickému indexu (GI 35).

A ako si vlastne kokos otvoriť? K dispozícii sú dva oficiálne návody mechanické (pre mužov a ženy zvlášť) a jeden tepelný. Na orechu sa nachádzajú 3 otvory. Do každého z nich vyvŕtajte nožnicami či vrtákom dierku (dva z nich sú vraj nepriechodné) a vypustite kokosovú vodu. Kokos prudko udrite o stôl, prípadne inú ostrejšiu hranu. Ak máte vodu vytečenú, položte kokos do vyhriatej rúry na 210 stupňov, kde po zhruba 12 minútach sám praskne. A hostina môže začať.

Kokos je pre našu rodinu veľmi prínosná potravina. Zaujímavá natoľko, že sme z neho začali vyrábať kokosové tyčinky v biokvalite. A tie veru chutia veľkým i malým. Môžete sa s nimi zoznámiť v predajniach DM, Metro, Terno, Yeme a Billa. Čo bude u Vás v nedeľu na zákus? Kokosový koláč? Alebo kokosový kokteil pre návštevu? Želáme Vám dobrú chuť!