Smolenický zámok je v širokom okolí jedno z najpríjemnejších miest na strávenie príjemného víkendového popoludnia. A vraj sa v Smoleniciach inak nič moc nedeje? Vraj za kultúrou treba chodiť do mesta? Tak to veru nie je pravda. Zámok totiž v lete už po piatykrát otvorí svoje brány aj hudobným a rozprávkovým zážitkom.

Do Smoleníc tentokrát zavíta klasická zostava skupiny Vidiek, jazzová legenda Peter Lipa v sprievode špeciálneho hosťa Milana Lasicu a tiež dvojica talentovaných speváčok Jana Kirschner a Sima Martausová. O program pre najmenších sa postará Smejko a Tancu­lienka aj rozprávkový drak. Pestrý hudobný program, vôňa dobrého jedla a zábava v príjemnom prostredí – to je len niekoľko dôvodov, pre ktoré by ani domovské Smolenice nemali chýbať na mape vašich letných víkendových plánov. Na svoje si počas leta prídu hudobní fajnšmekri, obdivovatelia historického šermu či rodičia, ktorí chcú svojim deťom dopriať nevšedné zážitky. Dokopy sa môžete tešiť na štvoricu podujatí, ktoré v rámci festivalu Smolenické kultúrne leto zastrešuje OZ Smoleničan v spolupráci s Kongresovým centrom SAV Smolenice.

Piaty ročník odštartuje skupina Vidiek. Dňa 1. júla o 18:00 na zámockom nádvorí zaznejú jej najväčšie hity ako Fajčenie škodí zdraviu či Vidiečan. Atmosféru podvečera však prv rozohreje prešovská formácia Akustika, ktorá do veselých piesní s folklórnym nádychom vnáša prvky reggae.

Ani Smejka a Tanculienku z divadla Maska netreba nijak zvlášť predstavovať. Programom plným pesničiek a zábavy pre naše detské ratolesti otvoria 15. júla o 15:00 rodinne ladené podujatie Piknik na zámku. O hlavný hudobný podmaz Pikniku sa postará legendárny Peter Lipa so svojou kapelou. Po vydarených predchádzajúcich ročníkoch sa na vystúpenia do Smoleníc podľa všetkého vracia rád. A nám sa jeho jazz k letnej zámockej kulise predsalen hodí najlepšie. Ba čo viac, tento rok si ako hudobný sprievod privedie aj špeciálneho hudobného hosťa Milana Lasicu. Počas celého programu bude prebiehať ochutnávka stredovekých umení v podobe ukážok historického šermu, prehliadky zbrojnice a chýbať nebude ani stredoveká kuchyňa. To všetko v podaní agentúry Hector. K dobrému pikniku však neodmysliteľne patria aj vône a chute pestrého výberu jedál. A ani tento rok nebude chýbať handmade zóna, kde sa budú svojimi výrobkami prezentovať lokálni remeselníci a umelci. 

Piknik však napokon nebude len o popoludní v pohodovej atmosfére. Výťažok z predaja lístkov ako každý rok venujeme na pomoc našej malej kamarátke Emke Krajčírovej zo Sekúl, ktorá v živote nemala to šťastie a od narodenia sa musí potýkať s ťažkým zdravotným postihnutím. Vlani sa aj vďaka príspevkom návštevníkov Pikniku podarilo vyzbierať viac ako 2-tisíc eur, ktoré jej umožnili absolvovať pobyt v rehabilitačnom centre Adeli v Piešťanoch. 

Čoraz väčšej obľube sa posledné roky tešia aj historické festivaly. V Smoleni­ciach však neostane iba pri tom a k unikátnej rozprávkovej atmosfére zámku pribudne aj rozprávkový drak. Tretím podujatím v rámci Kultúrneho leta tak budú Dračie dni na zámku, ktoré nastanú 11. a 12. augusta od 10:00. Počas neho sa Smolenický zámok premení na stredoveký sídlo, ktorému bude vládnuť obľúbený herec Marko Igonda v úlohe dobrého kráľa. Prežite s nami únos princeznej a výpravu za jej záchranu zo spárov draka. Počas tejto výpravy budú malí návštevníci prekonávať rôzne skúšky, pri ktorých si budú môcť zašermovať aj zastrieľať z luku či kuše. Po úspešnom absolvovaní týchto skúšok ich dobrý kráľ pasuje za rytierov a spoločne sa vydajú oslobodiť princeznú. Dievčatám sa v tanečnej škole budú venovať tiež víly i dvorné dámy. V remeselnej dedine sa budú môcť všetci návštevníci zapojiť do remeselnej činnosti. Občerstvenie popri Vašich rozprávkových výkonoch ponúkne dobová stredoveká kuchyňa. 

Kultúrne leto napokon uzavrie koncert pod večerným nebom. Výnimočný zážitok sľubuje kombinácia klasických hitov Jany Kirschner a komorného, akusticky kvalitného prostredia nádvoria Smolenického zámku. Koncert 19. augusta o 19:30 svojim vystúpením otvorí mladá, talentovaná pesničkárka Sima Martausová, ktorá sa vďaka svojim láskavým textom teší čoraz väčšej obľube.

Smolenice majú unikátnu atmosféru. Aby sme jej dodali celkom nový rozmer, pripravili sme pestrý program podujatí, ktoré pobyt na zámku a v jeho okolí ešte spríjemnia o hudobnú, remeselnú a kulinársku zložku. Teší nás, že každoročne sa takto pri príjemnej hudbe a dobrom jedle stretávajú známi, susedia a návštevníci aj so svojimi rodinami. Tešíme sa na Vás!