Obrady mali tradične za úlohu okrem hojnosti vlastného rodu, hospodárskych, osobných i spoločenských oblastí zabezpečovať aj zdravie. Veď bez zdravia, či jeho udržovania, nie je možné ani obrad dobre urobiť, a potom všetko ostané potrebné pre život upadá. Preto ľudia chorí, slabí či slabí na duchu o svoje zdravie tradične usilovali aj prostredníctvom rôznych foriem obradov.

Nepovšimnutá tradícia
Dnes pre zdravie tela navštevujeme lekára, pre zdravie duše psychológa či psychiatra. Posedíme si v štátnej, alebo súkromnej inštitúcii, vypočujeme si verdikt, či sa necháme presvietiť, odobrať telesné vzorky alebo absolvujeme pohovor v kresle… Následne dostaneme magickú pilulku, injekciu, elektrošok a mali by sme byť zdraví. Ak to neplatí, prečítame si príbalový leták a sami sa rozhodneme. Prípadne sa jednoducho musíme cítiť lepšie, keď už nič iné nezostáva, alebo vyhľadáme alternatívnu, šetrnejšiu liečbu, ak sa nám chce. 

Sami však poznáme nespočetné množstvo príkladov z takzvaného ľudového odkazu, kde sa píšu rôzne nevšedné príkazy, zákazy a odporúčania, čo robiť v prípade „onezdravenia“. Týchto odporúčaní je vďaka etnografickým výskumom zaznamenaných mnoho, veď oblasť ľudového liečiteľstva je stále silnou sociálnou súčasťou dnešného života nielen mimo veľkých miest.

Živé babky a dedkovia liečitelia
Ešte stále žijú šikovné, rešpektované babky vševedky, ktoré okrem predpisovnia receptúr vidia aj do vašej hlavy a vedia napríklad, že ste neodniesli svokre koláč alebo neodzdravili ujcovi na zastávke. To všetko je súčasťou diagnózy, lebo to v ich jemnom vnímaní síl sveta znamená istý odklon od toho, ako veci majú plynúť. Pre vesmír je to skrátka všetko len jedna energia rôznych foriem a tvarov a výsledok tejto rovnice vidíme na svojom tele a duchu. 

Platí tu ľudové porekadlo „ako si ustelieš, tak budeš spať“. Okrem hmotných podkladov liečby takzvanými medikamentami. Sú to napríklad čaje a oleje, no babky predpisujú i výstup na kopec, ranné kúpanie, zmenu farby oblečenia, návštevu kostola, či dokonca návštevu svokry. Šamanizmus ako namaľovaný! Dedkovia naprávači sú ešte veselší a ich magické sledy silných zákrokov vás donútia byť radšej zdravými. Pri spomienke na masáž medzilopatkových svalov od deda, ktorý okomentuje svoj brutálny zákrok slovami: „táák a toto tu mám z mastných placiek na večer a tuto ľaľa to sú tie cigaretky…“ Na túto tému by toho bolo dosť čo písať. No veľa úkonov pre zdravie nájdeme i v obradoch.

Tradičné obrady pre zdravie
Mnoho ľudí zrazu zistí, že po silnom obrade sú zdravší, vybudení, s dobrou náladou a že ich aktuálne zdravotné poblémy zmizli. Na obradoch sa totiž dostávate do silného ozdravného poľa, kde energia len tak fičí. Dobrí duchovia potešení, že si ich niekto primerane uctil, sa radi rozdelia o večné zdravie, či naopak dokážu pohltiť škodlivých duchov chrípky či lámky. Je to výmena energie. Obrady sú vo svojej materiálnej rovine len fyzikálnym vzorcom použitým v správny čas. Napríklad skok cez oheň je doslova očista vášho biopoľa a dym zvýši vašu imunitu, či vypudí parazity. Ak si ľudia chceli zdravie udržiavať, niektoré obrady vykonávali pravidelne a silnejší boli tí, čo mali za sebou viac obradov. Ešte aj vo vysokom veku starší ľudia skákali cez oheň či sa nechávali oblievať studenou vodou. Cesta k obradnému ohňu môže byť aj cestou k zdraviu, ktoré sa posilní vaším nasadením a naladením. 

Obrady poskytujú možnosť iného nazerania na zdravie a všetko ostatné, čo ho v skutočnosti tvorí. Obrady sú vždy vonku pod čistou oblohou a kde je čistá energia a prístup k nej, nájde sa i cesta k zdraviu. Je to skrátka úplne iný nadhľad na veci duše a tela. O zdraví a obradoch ešte budeme pokračovať v ďaľších článkoch. Streteme sa pod čistou oblohou.