Analytici to pred sviatkami vôbec nemajú ľahké. Nával žiadostí o koncoročné bilancovanie je totiž tradične prepletený ešte aj zradnými otázkami, ako sa veci budú mať v tom ďalšom roku. Zádrh – nie úplne šokujúco – spočíva v tom, že nech už máte po ruke akokoľvek dobré dáta, predvídať je beztak pekelne náročné. Najmä budúcnosť. 

analytik, -a, mn. č. -ci m.
1. človek, ktorý niečo analyzuje: ekonomický analytik; analytik finančných trhov
2. odborník, ktorý zostavuje precízne odhady na základe nespoľahlivých dát z neúplných zdrojov; veštec, mág

Jedno upršané popoludnie som takto v rozhlasovom štúdiu hodnotil nový štátny rozpočet, keď ma pani moderátorka celkom na záver ovalila trefnou otázkou: „Budeme sa teda mať budúci rok lepšie?“ Bohužiaľ to bola jedna z tých, na ktoré žiadna uspokojivá odpoveď ne­existuje. Úprimne som pokrčil plecami: „Nerád sa púšťam do veštenia. Európskej aj slovenskej ekonomike sa ale aktuálne darí a pohľad na čísla vyzerá sľubne. Budúci rok by sme sa skutočne mohli mať lepšie. Ak sa teda nič zásadné nepokazí. A ak naši volení zástupcovia nevymyslia nejakú hlúposť.“ 

Zamyslite sa nad tým druhýkrát a možno vám tie „ak“ prídu trochu samozrejmým varovaním. No najmä politikov a ich skvelé nápady neradno brať na ľah­kú váhu. Špeciálne v prípadoch, keď sa blížia voľby. A presne sem zapadá tá skutočne dôležitá otázka tohto textu: budeme sa mať budúci rok lepšie aj my v Smoleniciach? Ak by sme sa pri hľadaní odpovedí chceli oprieť o nejaké fakty, neostane nám, než si zalistovať v obecnom rozpočte na volebný rok 2018. Zastupiteľstvo si mimochodom schvaľovanie nechalo až na úplne poslednú chvíľu pred svia­tkami. Pri naozaj poctivom listovaní sa ku koncu rozpočtu dostaneme až k záhadne pomenovanej položke „nešpecifikované investičné akcie“. 

Chce to veštecké gule
Na to, že sú tie akcie nešpecifikované, však majú hodne špecifický rozpočet. Pol milióna eur. Čisto pre porovnanie, to je celá tretina budúcoročného rozpočtu obce Smolenice. Tiež je to suma, ktorú priemerne zarábajúci Slovák získa za zhruba 45 rokov svojej práce. A na čo presne naši volení zástupcovia plánujú toľko peňazí minúť? Ak niekto z vás náhodou vlastní tú povestnú vešteckú guľu, práve nastal ten správny čas ju použiť. Prípadne sa ešte môžete spýtať pána starostu či poslancov. Sami od seba sa zatiaľ nepriznali. 

Pamätajme ale na toto: bavíme sa o zásadných investíciách v obci vo volebnom roku. Pol milióna eur je teda suma, ktorú bude stáť ich predvolebná kampaň. Z našich peňazí. Koľko metrov chodníka sa podarí postaviť tentokrát a či sa vďaka tomu budeme mať v Smoleni­ciach lepšie… je už témou na ďalší rok. A hlavne témou, na ktorú si musí názor urobiť skutočne už každý samostatne. 

Nezaškodil by plán
Predsviatočné obdobie si ale zaslúži otočiť tieto výhľady pozitívnym smerom. Tvrdenie, že v obci sa za ostatné roky nič zásadné neposunulo, by totiž neobstálo za žiadnych okolností. Hlavné je, že máme opravenú hlavnú cestu. Dobre, stála plnú dekádu času a tony trpezlivosti trnavskej župy, ale… dočkali sme sa! Máme opravený aj chodník pri kultúrnom dome… možno predražený, ale je tam! Renovácie sa dočkala časť ulice SNP, na Štúrovej pre zmenu pribudol celkom nový chodník aj s kvetmi a pri neštišskom kostole zas dlho postrádané parkovisko. V obci je už na pohľad vidieť zmena. Trúfnem si povedať, že pozitívna. A jedným dychom si tiež trúfnem dodať, že povrchná. 

Vyhliadky na budúci rok sú prosté: budeme sa mať presne tak, ako si to sami zariadime

Nechápte ma zle. Teším sa, že obec čakajú ďalšie zásadné investície. Menej sa už teším z toho, že ich naši volení zástupcovia pripravujú „na tajňáša“, že ich realizujú až pred voľbami v rámci kampane a že sa zväčša sústredia len na tie, ktoré vo výsledku najviac udrú do očí. 

Nie, žiadna z doterajších investícií nebola na škodu. Tu nové zastávky, tam zas kúsok chodníka s kvetinami. Obec je krajšia. Ale akosi tomu celému chýba koncept. Plán. Najmä v situácii, keď napríklad obyvatelia ulice Na lúkach postrádajú inžinierske siete už dobrú dokádu, polovica ulice Štefana Baniča pripomína tankodrom a nedostatok parkovacích miest v centre obce – a špeciálne pred bytovkami – začína byť kritický. 

Ak sme spokojní s tým, že Smolenice vyzerajú lepšie… je to úplne v poriadku. Máme dôvod tešiť sa. Veď už to je nemalý pokrok. No ak chceme, aby Smolenice boli lepšie, aby sa riešili najprv tie skutočné problémy, ktoré nás trápia… v budúcom roku je len na nás, občanoch, aký obsah tejto obci dáme. V tomto bode zrejme tušíte, že narážam na komunálne voľby. A veru netušíte správne. Skutočná zmena totiž závisí od toho, či sme schopní ozvať sa, či sme schopní pýtať sa a či sme schopní žiadať nápravu. Vyhliadky na budúci rok sú teda prosté: budeme sa mať presne tak, ako si to sami zariadime.