Robíme pre obec! Silné povolebné heslo našich volených zástupcov je stále nažive. Po trojročných skúsenostiach by sa k nemu patrilo čestne dodať ešte nedopovedanú poznámku pod čiarou: Akcia sa netýka problémov, ktoré nie sú fotogenické, netýka sa problémov, o ktorých sa nehovorí dostatočne nahlas a netýka sa ani frfľošov.

Pretože… kto už by mal rád frfľošov. Na facebookovej stránke „Dotazy, sťažnosti a priznania Smoleničanov“ sa takto objavila veľavravná fotka z ulice Na lúkach, kde cesta aktuálne pripomína močiar. Rozhorčenej sťažnosti obyvateľky, žiaľ nepodpísanej, ktorá sa takto vraj už šiestym rokom cíti odrezaná od sveta, rozumieme veľmi dôverne. Čomu už rozumieme menej bola reakcia pána starostu: „Pokiaľ si postavím chalupu na ulici, kde nie sú vybudované žiadne inžinierske siete, musím bohužiaľ rátať aj s takýmito problémami.“ Jedine, že by nie.

Ak totiž Na lúkach nie sú žiadne čierne stavby, čelíme tu priam lajdáckemu prístupu obce. Koho osvieteným nápadom bolo vydávať stavebné povolenia na ulici, kde v tom čase zavedenie inžinierskych sietí ani len nehrozilo a kde cestu dodnes tvoria akurát vyjazdené koľaje? Nemalo by sa to v civilizovanej krajine náhodou riešiť naopak?

Nejde pritom o ojedinelý prípad. Svojho času sme úplne rovnaké trápenia aj odpovede zažívali na ulici Komenského. Trvalo pekných pár rokov, kým sme sa dočkali aspoň sietí. A prvú asfaltku sme si nakoniec robili svojpomocne. Od zabezpečenia drvy až po jej pokládku. Obec bola taká láskavá, že zaplatila aspoň dopravu materiálu. Obyvateľom ulice Na lúkach teda želáme pevné nervy pri domáhaní sa verejnej služby, na ktorú majú nárok. Obci želáme aspoň kúsok citu pre plánovanie.