Najlepšie akcie zvyknú byť práve tie, ktoré plánujete najmenej. Veru, na tento rok sme si toho pre záľahu pracovných povinností radšej ani veľa neplánovali… čo je zároveň aj vysvetlením pre nezvyčajne dlhú odmlku od vydania predošlého čísla Smoleničana. Nie, že by nebolo o čom písať, skrátka len nebolo veľmi kedy. Nechápte nás zle, týmto sa rozhodne nesťažujeme. Kdeže.
Keby bolo lepšie, už to snáď ani nevydržíme. 

Začiatkom leta však celý tento pracovný cirkus aspoň na chvíľu potrhali príjemné slnečné dni, ktoré zároveň priniesli jednu tradičnú otázku: Čo vlastne budeme robiť cez prázdniny? Nepokračovať v dobre zabehnutej tradícii by bola škoda… a tak sa zrodil v poradí už tretí ročník Charitatívneho pikniku na zámku. Vcelku na poslednú chvíľu, ale predsa. A nakoniec to bol až nečakane dobrý ročník. Pohodové letné popoludnie. Smejko a Tanculienka. Ľahký letný dáždik. Legendárny Peter Lipa. Viac ako 800 hostí zo širokého okolia a 2120 eur vyzberaných na dobrú vec.

Na pomoc pre malú Emku sme tento rok vyzbierali 2120 eur

Piknik sme aj tento rok otvorili vystúpením pre naše detské ratolesti. Smejko a Tanculienka z divadla Maska pripravili program plný pesničiek a zábavy, ktorým dokázali našich malých divákov potešiť aj roztancovať. Počasie toho popoludnia vystriedalo všelijaké nálady a presne v tomto bode to už vyzeralo, že má s nami celkom iné plány. Uprostred vystúpenia nás na 10 minút zastihol ľahký letný dáždik, ktorý si vynútil neplánovanú prestávku. Po tomto osviežení inak horúceho dňa však už ďalšiemu programu nič nestálo v ceste.

O hlavný hudobný podmaz pikniku sa aj tento rok postaral legendárny Peter Lipa so svojou kapelou. Po vydarenom poslednom ročníku sa na vystúpenia do Smoleníc podľa všetkého vracia rád… a nám sa jeho jazz k letnej zámockej kulise predsalen hodí najlepšie. Aj toho roku svojou nezameniteľnou živou hudbou vytvoril pohodovú atmosféru a miestami roztancoval malých aj veľkých účastníkov a napokon aj samotných organizátorov. 

Uprostred tohto vystúpenia bola na poradí pre zmenu plánovaná prestávka. Aby sa mohlo z celej tejto skvelej akcie udiať to najdôležitejšie. Aby sme mohli naplniť dôvod, pre ktorý v tradícii zámockých piknikov tak radi pokračujeme. Peter Lipa a Janka Sabová odovzdali symbolické šeky mame našej malej kamarátky Emky, ktorá v živote nemala to šťastie a od narodenia sa musí potýkať s ťažkým zdravotným postihnutím. Vďaka výťažku zo vstupného a tiež s prispením Asociácie pomoci postihnutým Adeli sme tak Emke tento rok mohli odovzdať 2120 eur na pobyt v rehabilitačnom centre Adeli v Piešťanoch. 

V handmade zóne medzičasom prebiehal predaj ručne vyrábaných hračiek a dekorácií, ktorých kúpou bolo taktiež možné prispieť na charitatívny účel. Pre zahnanie hladu mohli hostia siahnuť po tradičných cigánskych pečienkach či pekelne dobrých párkoch v rožku od Hot-Dog from Hell. Pre maškrtníkov sa zas našli fantastické palacinky. Osvie­­ž­ujúce letné limonády a kávové životabudiče zabezpečilo FefeCafé. 

Záverom mi neostáva, než za skvelú atmosféru poďakovať partnerom, vďaka ktorým sa táto akcia mohla uskutočniť: Prvej stavebnej sporiteľni, Tatrabanke, Kongresovému centru SAV a celému organizačnému tímu. Najväčšia vďaka za dobrú náladu aj štedré príspevky na liečbu malej Emky však patrí najmä všetkým tohtoročným návštevníkom. Tešíme sa na Vás aj budúce leto!