Posledná októbrová nedeľa sa niesla na jablkovej vlne. Občianske združenie Smoleničan zorganizovalo už druhý ročník Jablkových hodov a pokračuje tak v tradícii úspešného podujatia. Pri príprave Jablkových hodov sme sa snažili nadviazať na prvý ročník a tohtoročný, samozrejme, niečím vylepšiť. Kedže Jablkové hody sú o všetkých možných podobách jabĺk, aj tento ročník sa bolo načo pozerať, ale hlavne aj ochutnať. 

Príspevok na dobrú vec
Šikovné ruky našich gazdiniek pripravili niekoľko druhov jablkových koláčov a veru bolo veľmi ťažké odolať z každého ochutnať. A aby po koláčoch nesmädilo, pozvali sme na hodovanie aj milých ľudí z Voderád, ktorí vyrábajú jablkové šťavy. Okrem toho, že ju bolo možné ochutnať, hodovníci si ju mohli aj kúpiť.  A kto chcel niečo úplne zdravé, mohol ochutnať zopár bio výrobkov z dielne firmy Happylife. 

No nie všetko bolo na jedenie a pitie – naši priatelia zo Sekúl hodovníkom ponúkli vlastnoručne vyrobené mydielka s jablkovou tematikou. Všetci tí, ktorí si od nich niečo pekné kúpili zároveň prispeli na ich zdravotne postihnutého syna Jakubka. 

Program tohtoročných hodov spestrili naši najmenší z oboch smolenických materských škôl. Návštevníci si mohli prezrieť výstavku kresieb venovaných jablkám a kto mal chuť, mohol si zakúpiť aj výrobky našich škôlkárov, ktoré pripravili špeciálne pre návštevníkov Jablkových hodov. Zlatým klincom bolo ich vystúpenie na pódiu kultúrneho domu, kde predstavili svoje perfektne pripravené programy. Dlhý potlesk nakoniec zožali nielen deti, ale aj ich trpezlivé pani učiteľky.

Najlepší koláč 
Ako sme vopred avizovali, aj tento rok prebehla súťaž o najlepší jablkový koláč. Tohtoročnou víťazkou sa stala Betka Holická, druhé miesto patrilo Aničke Slámovej a na treťom mieste sa umiest­nila pani Mária Slováková. Dámy boli ocenené nielen malými vecnými darmi, ale aj veľkým potleskom hodovníkov. Samozrejme, ocenenie si zaslúžia všetci, ktorí svojimi výrobkami spestrili tohtoročné jablkové hodovanie, a rovnako aj Jankovi Struhárovi za hudobné spestrenie hodov. 

Poďakovanie patrí v neposlednom rade aj každému, kto priniesol čokoľvek od jabĺk – všetko bolo úžasné, o čom svedčí, že sa po vašich príspevkoch len tak zaprášilo. Smolenice majú na to, aby sa takéto akcie uskutočňovali pravidelne. Samozrejme, len za aktívnej pomoci vás všetkých.