Komplexné riešenia dopravy v našej obci sa až podorzivo ponášajú na legendárnu manželku poručíka Columba. Všetci o nich hovoríme, no nikto ich ešte nevidel. Projekt, ktorý by zahŕňal riešenie spôsobu dopravy na komunikáciách v pôsobnosti obce, však doteraz bohapusto chýba. Naplno to cítime pri čiastkových riešeniach najvypuklejších problémov v miestnej doprave. Aj to väčšinou po opakovaných sťažnostiach a petíciách obyvateľov na neúnosnú situáciu. 

Parkovacích miest je žalostne málo
Jedným z najväčších je chronický nedostatok parkovacích miest. Nielen vybudovaných, ale hlavne riadne vyznačených dopravným značením. Tento problém sa dotýka nielen obyvateľov, ale aj návštevníkov. Nájsť v obci riadne označené miesto na parkovanie je rarita a nájsť voľné miesto na priestore, ktoré sa tvári ako parkovisko, je problém. Vozidiel v obci pribúda, no parkovacích miest pribudlo žalostne málo – naposledy na hlavnej ulici, teda v centre obce. 

Najnovšie obec zverejnila zmluvu na vybudovanie parkoviska pri smolenickom kostole.  Koľko miest bude mať, nie je nikde uvedené, pretože projektový zámer zverejnený nebol. Problém s parkovaním je chronický, dlhodobo kritizovaný, ale bude mať parkovisko za 52-tisíc eur kapacitu na zaparkovanie všetkých vozidiel, hlavne cez víkendy? Alebo je to len riešenie na zalepenie očí? Je to definitívne riešenie, alebo ak sa občania ozvú, bude sa budovať niekde inde. Aj toto je typický príklad dôsledkov chýbajúcej dopravnej koncepcie.  

Situácia pri škole je neúnosná
Problém s parkovaním však nie je viditeľný len pri kostole a futbalovom štadióne, kde je často problém prejsť aj pešo pomedzi zaparkované vozidlá. Parkovací chaos je citeľný v celej obci, no hlavne na Štúrovej a Komenského. 

Nedostatočná kapacita parkovacích miest núti obyvateľov bytoviek a zamestnancov školy, aby parkovali na ceste. V kombinácii s dochádzkou detí školy ráno a poobede vzniká každodenný problém – nielen kadiaľ prejdú deti idúce pešo do školy a zo školy, ale aj kadiaľ prejdú vozidlá idúce s akýmkoľvek cieľom na ulicu Komenského. A tých cieľov je tam viac – od ambulancií lekárov, cez základnú školu a obe materské školy, až po byty a rodinné domy obyvateľov Komenského. Po viacnásobných sťažnostiach obyvateľov na neúnosnú situáciu v okolí základnej školy prišlo riešenie našich volených zástupcov v podobe vybudovania spomaľovačov. Riešenie je to v rámci bezpečnosti bežné, akurát sa realizuje ako doplnok k už k existujúcim dopravným úpravám. 

Riešenie na smolenický spôsob však situáciu nerieši, pretože spomaľovače hustotu a dynamiku dopravy v okolí školy len zhoršujú. Namiesto komplexného riešenia dopravy na jednom z najfrekventovanejších miest v obci prichádza opäť nesystémové plátanie dier. A opatrenie v podobe spomaľovačov, ktoré sa mali inštalovať na konci, nie na začiatku riešenia problému. Slovami ruského expremiéra Černomyrdina – chceli to spraviť čo najlepšie, no dopadlo to ako obvykle. Nie, nepotrebujeme vidieť pani Columbovú. Len by nebolo na škodu veci, keby obec konečne pripravila komplexné dopravné riešenie pre Smolenice. Aby sme nemuseli trpieť ďalšie podobne „skvelé“ riešenia.

Dobrá rada nad zlato
V rámci diskusií na facebookovej stránke obce na tému parkovania a dopravnej situácie sme dostali od našich volených zástupcov zopár rád a výziev. Jedna pre tých, ktorí vozia svoje deti do škôlok a školy: ideálne ak by ste chodili s nimi pešo. A ak ich musíte doviezť, tak nechoďte až pred školu, ale zaparkujte pri kultúrnom dome a prejdite ku škole pešo. 

A pre všetkých, ktorí parkujú v Smoleniciach, je tu výzva obce, aby neporušovali zákon o cestnej premávke tým, že neparkujú doma, alebo na parkoviskách. A ak parkujú na chodníku, musí byť zachovaná voľná šírka chodníka 1,5 metra. To však v praxi znamená, že na chodníkoch v obci by nemal parkovať nikto, pretože ani jeden z nich nie je širší ako 1,5 metra… Ak by sme mali byť úplne dôslední, parkovať by sa pri terajšom dopravnom usporiadaní nemalo ani na uliciach. Naše cesty sú široké plus-mínus 6 metrov. A zákon prikazuje stáť len vpravo v smere jazdy a rovnobežne s okrajom cesty, samozrejme pri zachovaní voľného jazdného pruhu pre oba smery jazdy širokého najmenej 3 metre.

Odkaz obce: parkujte si doma
Takže sumár na záver, na uliciach našej obce by nemal parkovať nikto. Ide totiž o porušenie zákona o cestnej premávke. Domáci aj návštevy by teda mali parkovať len doma vo dvoroch alebo na parkoviskách. Len to má háčik. Najprv by museli tie parkoviská existovať. A ak už chce obec v spolupráci s Policajným zborom riešiť porušovanie zákona, bolo by vhodné prv vytvoriť parkovacie miesta či úpravu parkovania v obci. A sankcionovať až potom.