Neoddeliteľnou súčasťou každého leta v Smoleniciach je aj charitatívne podujatie Na kolesách proti rakovine, ktoré sa u nás uskutočňuje  pravidelne v auguste. Tohtoročný už ôsmy ročník podujatia otvoril po symbolickej jazde bicyklom a všetkým, čo má kolesá, bubenícky orchester Campana Bacutada, ktorý svojím vystúpením roztancoval nielen ľudí, ale aj dážď z neba. Ten však neodradil ani návštevníkov, ktorí sa tešili z atmosféry. Počasie sa napriek nepriaznivým predpovediam nakoniec umúdrilo, čo nasvedčovalo tomu, že aj Eva Mária Uhríková na nás myslí a počasie nám „vybavila“ z umeleckého neba. 

Dav ľudí v doline priviedli do varu Horkýže Slíže, Vidiek, Martin Harich & Musitany Hope, Kali, Fuera Fondo, Adam Ďurica, Robo Opatovský, Ewelin, Zdeno Sychra, Paulína Ištvancová, Simona Hégerová, brušné tanečnice Raks Rarah a tých najmenších potešilo vystúpenie Aďky Tomekovej a jej tancujúcich psíkov Teddyho a fenky Luny. Plamienky v očiach malých i veľkých vyčarili slečny z profesionálnej fire & light show Fire Angels. Raper Kali svoje vystúpenie zakončil originálne, prijatím výzvy na známy ALS Ice Bucket Challenge a pred obliatím sa ľadovou vodou prispel aj do verejnej zbierky na boj proti rakovine sumou 300 eur.

Toto charitatívne podujatie je mnohokrát nazývané ako festival a prichádzajú k nám nielen domáci, ale aj návštevníci zo širokého okolia. Židovu dolinu pod Smolenickým zámkom naplnilo približne 5 000 ľudí, čo bol najvyšší odhadovaný počet za celých osem rokov. Hlavným bodom podujatia bola verejná zbierka, vďaka ktorej sa vyzbierala suma 4 388,12 eur. Tento rok sa zbierali peniaze na zakúpenie tkanivového mikroanalyzátora. Prístroj bude pracovať v Ústave experimentálnej onkológie SAV. Je to laboratórne zariadenie, ktoré umožňuje rýchlu, rentabilnú a spoľahlivú analýzu rôznych nádorových znakov v tkanivových vzorkách pacientov.

Veľká vďaka patrí dobrovoľníkom, ktorí venovali svoj voľný čas na prípravu a dozeranie na priebeh charitatívneho podujatia. Každý z nás totiž pomáhal bez nároku na honorár, tak ako aj účinkujúci umelci. Po odohraní koncertov sa však práca organizátorov nekončí. Vzápätí sa totiž začína obdobie plánovania a prípravy na ďalší ročník. Na záver môžem len dodať, že sa tešíme na budúci, už deviaty ročník, a dúfam, že nebudete chýbať ani vy!