Možno sa zdá trochu odvážne hovoriť o nultom ročníku už po jeho piatom podujatí – koncerte Brotherly Jam. Stále totiž máme pred sebou ďalšie tri. Nie je jednoduché týždeň čo týždeň lobovať za pekné počasie, organizovať prípravu, komunikovať a hlavne všetko pripraviť a potom uviesť do pôvodného stavu. Keď ostatní rozmýšľajú, čo budú robiť nasledujúci víkend, my to už máme jasné – ďalšie pokračovanie Smolenického kultúrneho leta.

Ale pekne po poriadku. Na začiatku sme sa zahryzli poriadne, a to rovno do fašíriek. Páni Lasica a Kňažko odohrali v kultúrnom dome skvelé predstavenie Na fašírky mi nesiahaj a plný kulturák potvrdil, že Smoleničania a ľudia zo širokého okolia majú radi aj náročné kúsky. 

Presne po mesiaci nasledoval Piknik na zámku. Bol to skutočný piknik pre všetky vekové kategórie. Detičky boli uchvátené divadielkom Nezábudka a jeho dvomi interaktívnymi predstaveniami, pri ktorých malí diváci aktívne spolupracovali. Medzi divadielkami sa kreatívne hrali v štúdiu Dve lamy. A dospeláci? Tí si mohli užívať kvalitnú muziku od pesničkárov Lille, Graeme Mark, Marco Magnani a Gonsofus. Skvelú atmosféru, ktorú si vychutnalo niekoľko stoviek návštevníkov, dotvorila burza kníh, tvorivé dielne a ručne robené výrobky v hand made zóne.

A potom sa to rozbehlo! Ďalší víkend Egon Dust a jeho rockový kabaret pripomenul starú dobrú muziku tridsiatych rokov minulého storočia. Kto má rád Krištofa Veselého, tak vie, o čom hovorím. Egon so svojím sprievodom, štýlovo oblečený, nás kvalitnou produkciou vtiahol do bratislavských kaviarničiek, ktoré možno vidieť iba vo filmoch pre pamätníkov. Diváci si vytrvalým potleskom vynútili niekoľko prídavkov. Medzi nimi hádam najznámejšiu Egonovu skladbu Florián, ale aj spomienky na Beatles či Franka Sinatru. Neprešiel týždeň a na pódiu sa pripravovalo komorné trio Musica Tirnaviensis. Dievčatá nás preniesli ešte viac do minulosti. Kde inde by táto produkcia vynikla lepšie, ako na zámockom nádvorí? 

Toto, ako aj všetky ostatné podujatia, mohli vzniknúť aj vďaka podpore a porozumeniu Kongresového centra SAV. Prostrediu a atmosfére na Smolenickom zámku sa len máloktoré miesto vyrovná a môže veselo súperiť s akciami na Bratislavskom hrade, Červenom Kameni alebo Bojnickom zámku.  

Výnimočné aj pre hudobníkov

Späť však k tomu večeru. Vrcholom bolo vystúpenie Janky Andevskej, precítenej pesničkárky, ktorá v sebe hudobné nadanie objavila a rozvinula v Amerike. Janka vystriedala niekoľko nástrojov a dokázala, že sa priatelí nielen s klavírom a gitarou, ale cudzie jej nie sú ani husle. Jej úžasný spev sa nám zarýval hlboko do sŕdc napriek tomu, že spievala anglicky. Jej textom sme nemuseli rozumieť hlavou, obsah sme cítili vo svojom vnútri.

 Janka, Egon a ďalší hudobníci, ktorí ešte u nás boli alebo eštelen prídu, vystupujú na obrovských festivaloch, ako napríklad Pohoda. Zažil som ju, no na Smolenickom kultúrnom lete je všetko iné. Tu máte pesničkárov na dosah, cítite všetky tie vibrácie a nie ste súčasťou anonymnej masy. Ako diváci ste veľmi, až intímne blízko. A v tom je rozdiel. Možno aj preto prichádza
na tieto koncerty čoraz viac ľudí.

Ďalších sedem dní a bol tu ďalší koncert, tentokrát Brotherly Jam z Trnavy. Uviedli sme ich ako rockový a rock’n’rollový večer. A bola to teda poriadna zábava. Chalani nás najprv pripravili starými dobrými „bítlsovkami“, aby postupne tempo stupňovali a pri rock’n’rolle sa už nedalo obsedieť a museli sme tancovať. Keď sme sa neskôr rozprávali, tak Hash, ako volajú frontmana skupiny, povedal, že sa tešili ako blázni, že môžu hrať v takom prostredí. A neboli sami. Už nám je jasné, že aj pre hudobníkov je takýto druh koncertu výnimočný.

Baví nás baviť vás

Kamaráti a známi, ktorí prichádzajú na podujatia Smolenického kultúrneho leta, sa nás pýtajú, prečo to robíme. Odpoveď je veľmi jednoduchá. Baví nás to a máme nesmierne dobrý pocit, keď sa to všetkým páči. Je fantastické vidieť, ako jedna skladba uchváti generáciu dvadsať až tridsaťročných a zároveň dámy a pánov v dôchodcovskom veku. A, samozrejme, všetkých, ktorí sú medzi nimi. A preto pokračujeme ďalej. 

Prvý augustový piatok, po návrate zo zahraničného turné, príde La3no Cubano, multiinštrumentálna formácia, ktorá hrá world music a etno ovplyvnené slovenským folklórom. O týždeň neskôr projekt dvoch sestier Genius Locci. V latinčine to znamená „čaro miesta“, čo určite k zámockému nádvoriu pod vežou patrí. A na konci augusta budeme počuť brnenský Tres Quatro Kvintet s džezovou produkciou, ktorý nás podobne bavil už vlani na sklonku septembra.

Nedá mi nespomenúť trojicu, ktorá za celým týmto projektom stojí – členovia občianskeho združenia Smolenice pre ľudí Palo Púchly, Jožo Štrbka a moja maličkosť. Jožo so svojím nosom a výborným prehľadom o hudobnej scéne, Palo organizačným nasadením, nuž a ja rôznym ostatným. Nesmiem však zabudnúť na veľa ďalších ľudí, ktorí nám nezištne pomáhajú alebo držia palce. Tešíme sa, že vás budeme ďalej baviť, a dúfame, že sa zo Smolenického kutúrneho leta stane tradícia.