Hudba, ktorá vás roztancuje, očarujúce prostredie a predovšetkým nádherná myšlienka podujatia, ktorá spája ľudí. To sú slová, ktoré výstižne charakterizujú charitatívne podujatie Na kolesách proti rakovine, ktoré sa uskutočňuje už niekoľko rokov v Smoleniciach. Domáci aj ľudia zo širokého okolia sa môžu tešiť na 24. august 2014, keď sa uskutoční 8. ročník charitatívneho podujatia zameraného na boj proti rakovine.

Inšpirácia v Lurdoch
„Kolesá“ sa v Smoleniciach po prvýkrát rozkrútili v roku 2007. Všetko sa začalo vtedy, keď sa manželia Rudolf a Jarmila Škrabákoví zúčastnili zájazdu na pútnické miesto Lurdy. Tam sa zoznámili s Evou Máriou Uhríkovou, ktorá už vtedy bojovala so zákernou chorobou. V Lurdoch sa pripojili k skupine ľudí, ktorí sa modlili za jej uzdravenie. Pred odchodom z pútnického miesta boli počas rozhovoru s Evičkou pozvaní na koncerty Na kolesách proti rakovine v Bratislave, Dunajskej Lužnej a ďalších miestach, ktoré spoluorganizovala. 

Zúčastnili sa koncertov a na jednom z nich dostali nápad, či takéto podujatie môže vzniknúť i doma v Smoleniciach. Po odsúhlasení hlavných organizátorov týchto charitatívnych akcií,  Slovenského paralympijského výboru (SPV) v spolupráci s Nadáciou Výskum rakoviny, aj vtedajšieho starostu obce Pavla Záreckého sa uskutočnilo prvé podujatie Na kolesách proti rakovine v Smoleni­ciach. Za spolupráce hlavných organizátorov, Obecného úradu v Smoleniciach, Slovenskej akadémie vied a ochotných dobrovoľníkov je každý ročník tohto podujatia úspešný. 

Vystupujú pre dobrú vec
Na úvod celej akcie si každý návštevník môže vypočuť oficiálnu hymnu s názvom Nájdi svoju nádej, ktorú naspieval Robo Opatovský. Tým sa odštartuje symbolická jazda, do ktorej sa môže zapojiť každý na všetkom, čo má kolesá. Každý ročník uskutočnený v Smoleniciach má výborne spracovaný program a úžasnú atmosféru, čo potvrdzuje aj účasť tisícok ľudí. 

Všetci účinkujúci vystupujú pre dobrú vec, bez nároku na honorár. Účelom celého podujatia je verejná zbierka, ktorá je povolená Ministerstvom vnútra SR. Každý rok sú peniaze použité na rozličné účely. V tomto roku je cieľom verejnej zbierky zakúpiť prístroj – tkanivový mikroanalyzátor v hodnote 33 tisíc eur. 

Peniaze idú na diagnostické prístroje
Podujatia Na kolesách proti rakovine začali na Slovensku už v roku 2003 pod záštitou paralympijského víťaza v cyklistickom šprinte zo Sydney 2000 Radovana Kaufmana. Tento veľký bojovník, nielen s rýchlymi kolesami svojich súperov, ale aj s nepriazňou vlastného osudu, počas prvého ročníka kampane, bohužiaľ, podľahol zákernej rakovine. Jeho meno sa však stalo silným odkazom a nezameniteľným symbolom projektu aj do ďalších rokov. 

V decembri 2007 svoj boj s rakovinou prehrala aj Evička Mária Uhríková, ktorej bol následne venovaný druhý ročník koncertu Na kolesách proti rakovine v Smoleniciach.

V tomto roku sa vstupuje už do 12. ročníka projektu a ambíciou organizátorov je opäť „naplno rozkrútiť kolesá“ na pomoc onkologickým pacientom a účinne šíriť prostredníctvom športu a pohybu osvetu o výskume, prevencii a liečbe rakoviny. Počas dvanástich rokov trvania tejto kampane, uskutočňujúcej sa vo viacerých mestách a obciach na Slovensku, sa podarilo prispieť k zakúpeniu niekoľkých dôležitých prístrojov v hodnote viac ako 400 000 eur, ktoré pomáhajú diagnostikovať nádorové ochorenia.