V predchádzajúcich rokoch som chodievala na cvičenie aerobicu pod vedením Helenky Denkócyovej. Býva zvyčajne vo štvrtky v telocvični základnej školy. Prvá časť cvičenia je dynamická, po nej nasleduje posilňovanie dôležitých partií tela. V pondelky patrí telocvičňa pre zmenu pokojnejšiemu cvičeniu jogy, ktoré vedie Evička Znášiková. O zumbe som predtým len počula, chybne si mysliac, že je to cvičenie výlučne pre mladé dievčatá. Ach, tie predsudky!

Napokon som sa odhodlala skúsiť to. Na moje veľké prekvapenie bola sála Kultúrneho domu v Smoleniciach plná žien rôzneho veku – mladých dievčat, žien v približne mojom veku i starších. Celým cvičením nás sprevádzala temperamentná hudba, ktorá človeka priam ťahala na „parket“. Domov som sa vrátila plná eufórie. Diagnóza bola jasná. Prepadla som zumbománii.

Čo je to vlastne zumba?
Je to tanečný fitness program, ktorý v deväťdesiatych rokoch vytvoril kolumbijský tréner a choreograf Alberto „Beto“ Perez, a to čisto náhodou. Jedného dňa si na hodinu aerobicu zabudol priniesť kazetu so zvyčajnou hudbou, a tak použil tú, ktorú počúval cestou na tréning, a improvizoval. Cvičencom sa nezvyčajná hodina tak zapáčila, že si pýtali ďalšie.

Zumba v Smoleniciach
Keď prišiel po prvý raz do Smoleníc so zumbou Marián Mikla, zúčastnilo sa na nej len 8 žien. No on sa nevzdal a v priebehu ďalších fitness hodín sa sála kultúrneho domu zaplnila. Zumba je pre ženy nielen prostriedkom, ako sa udržať vo forme, zvýšiť si kondíciu a upraviť postavu, ale je výborná aj pre ich psychiku. Tancom v rytme hudby, poskakovaním a ujúkaním sa vyventilujú, zhodia zo seba všetok predchádzajúci stres a starosti. „Nehľadia na to, či prší, či sneží, prídu za každého počasia,“ vraví tréner Marián Mikla.

Lekcia zumby trvá väčšinou hodinu. Je založená na latino-amerických rytmoch (salsa, mambo, merengue, re­ggaeton, calypso, cumbie, cha-cha…), ktoré dopĺňajú prvky orientálnych, afrických a gréckych tancov či flamenga. Každá skladba má svoje vlastné kroky a tancuje sa výlučne v stoji. Ale čo je naj­dôležitejšie – na tvárach žien nechýba úsmev. Nie je to cvičenie, je to párty, ktorá vás nabije pozitívnou energiou. A preto, neseďte doma, príďte medzi nás, na zumbu s Majom každú stredu o 19:30.